Trüf, bazı dünya mutfaklarının etiket yemeklerinde olmazsa olmaz malzemelerden bir tanesidir.

Son yıllara kadar yüksek ağırlıkla doğadan toplanan bu mantar çeşidi talebe yetişecek kadar bulunamamakta ve fiyatları yükselmektedir.İyi cins ve kaliteli üretilmiş bazı çeşitler döneme göre 1000 - 3000 EURO arasında alıcı bulmaktadır.

İnsanlar bu mantar türünü ticari olarak üretmek için yıllardır uğraş vermektedir.Son 10 yıldaki gelişmeler göstermektedir ki ticari trüf mantarı üretimi mümkündür.

Trüf Mantarı Hizmetleri 

Trüflü meşe fidanlarını dikmek için en uygun yerler en az son 7 yıl başka bir orman ağacının bulunmadığı, kireç oranı yüksek, yamaç, rüzgarlı arazilerdir. En ideali eski üzüm bağları ve çoğu meyve bahçeleridir. Eski orman arazileri hiç ama hiç uygun değildir. Böyle bir arazideki mevcut mantarlar, dikilecek meşe fidanlarının köklerindeki narin trüf mantarlarını hızla yok edecektir.


Bakım maliyeti yok gibidir. Meşe fidanı yaşadığı sürece trüf mantarı yaşıyor demektir.


Eğer herşey doğru yapılırsa 7 yıl sonra ilk hasat alınabilir. Tam verime 10 yıl sonra ulaşılacaktır. 7 seneden önce bahçenin trüf verip vermeyeceğini anlamak çok ama çok zordur.


Tam verimde dekarda 2 - 10 kg trüf mantarı hasat edilebilmektedir. Üretilen trüf birinci kalite değil ikinci kalite olmaktadır. Satış fiyatları 800 - 2000 EURO arasında değişmektedir.


Eğer uygun araziye ulaşımınız varsa, fidanları pahalı olmakla birlikte, bakım gerektirmemesi, trüf vermesi durumunda ise, yüksek değerden satılan bir ürün olması sebebiyle trüfü değerlendirebilirsiniz.


En mantıklı olan, hem trüfü beklemek, hem de araziyi eko turizm için geliştirmektir. İleride özel eğitimli köpekler eşliğinde trüf hasatı, turizmi, ticareti konularında gelirler beklenmelidir.


Ayrıca uluslararası anlaşmalarla harekete geçirilen karbon tutumu konusunda sanayi kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu orman ağaçlarına sahip olunacağından, ağaçlar belli bir çapa ulaştıktan sonra boylarına göre hesaplanan miktarlarda karbonu doğada tuttuklarına dair sertifikalandırılıp sanayi kuruluşlarına kiralanabilir.

Trüf mantarı, orman ağacı köklerinde yaşayan bir mantar türüdür. Görevi, topraktaki mineral ve vitaminleri bağlı olduğu ağaca tedarik etmek, karşılığında şeker alarak hayatta kalmaktır. Doğada bu tür mantarlar arasında diğer mantarlarla mücadele anlamında en hassas ve narini trüftür.


Bu tür mantar için en uygun ağaç türü meşe olarak görünmektedir. Genç meşe fidanı,laboratuvar ortamında uygulanan bir dizi işlemle, önce köklerindeki tüm mantarlardan arındırılır, sonrasında köklerinde trüf mantarı sporları yerleştirilir. Bu fidanların araziye dikilmesi sonucu trüf üretimi mümkün olmaktadır.