Meteoroloji mühendislerinin hemfikir oldukları nokta ses dalgaları ile doluya zarar verilemeyeceği yönündedir.


İlk denemeleri 1800'lerin sonlarından itibaren yapılmış dolu topları o günden beri çiftçiler tarafından kullanılmaktadır. Bu makineleri ilk kullanıktan sonra arazisinin tamamını bu tarz cihazlarla kaplayan çiftçi miktarı, bu yönteme itiraz eden meteoroloji mühendislerinden fazladır.


Mikrosera tarafından sunulan Yeni Zelanda'da üretilen Egger's marka dolu topları günümüzde seri olarak üretilen dolu topları içerisinde en yaygın olarak kullanılanıdır. Dünyada birçok ülkede ve ülkemizde de Alanar ve Alara Tarım firmaları tarafından başarı ile kullanılan bu sistemler ile bahçenizdeki don zararını siz de azaltabilirsiniz.


Dünyada benzer sistemleri kullanıp başarısız olan bahçeler de çoktur. Başarı büyük oranda dolu bulutunu erken haber alma ve sistemi erken başlatmaya bağlıdır. Çeşitli kaynaklardan erken uyarı bilgileri alınıp otomasyona bağlanırsa sistem çok daha verimli olur.


Bir bahçede birden fazla makine olursa daha da iyi koruma sağlanır.


Sistem yakıt olarak asetilen kullanmaktadır. Bir makine ile 850 dekar büyüklüğünde bir daireyi düşük ve orta şiddetteki dolu fırtınalarından korumak mümkün olmaktadır.


Bu yöntem ile ortalama şartlarda küçük dolu tanelerinin oluşumunu engelleyebilir, normalde orta büyüklüğe gelebilecek dolu tanelerinin küçük kalmalarını sağlayabilir, büyük dolu tanelerine çok fazla yapacak bir şey yok (eğer yeteri sayıda makine yoksa).

Dolu Topu